Jak praktykowanie wdzięczności wpływa na rozwój mózgu?

Wdzięczność to jedna z najpiękniejszych i zarazem najmocniejszych emocji, jaką możemy doświadczyć. To uczucie uznania za to, co mamy, co otrzymujemy od innych i za samo istnienie. Jednak czy zdajesz sobie sprawę, że praktykowanie wdzięczności może mieć nie tylko ogromny wpływ na nasze samopoczucie, lecz także na rozwój mózgu? 

W tym artykule zgłębimy tajemnice związku między wdzięcznością a mózgiem. Wyjaśnimy, jakie korzyści niesie ze sobą regularne praktykowanie wdzięczności oraz jak możemy wykorzystać tę wiedzę, aby poprawić jakość naszego życia i zdrowie psychiczne. 

Gotowi na fascynującą podróż w głąb naszych umysłów?

Praktyka wdzięczności a mózg

Mózg jest jednym z najbardziej skomplikowanych i dynamicznych narządów w naszym ciele. To centrum myślenia, emocji, pamięci i kontroli nad zachowaniem. Naukowcy przez lata prowadzili badania nad jego funkcjonowaniem, starając się zrozumieć, co wpływa na jego rozwój i zdolność do adaptacji. Okazuje się, że praktykowanie wdzięczności może być jednym z kluczowych czynników, które mają wpływ na zdolność naszego mózgu do tworzenia nowych połączeń, rozwijania się i radzenia sobie z trudnościami. Ale jak dokładnie działa ten proces i dlaczego warto go praktykować? 

W artykule: Polska adaptacja kwestionariusza do badania wdzięczności GQ-61 autorstwa dr Marleny Kossakowskiej i dr. Piotra Kwiatka został poruszony temat kwestionariusza Gratitude Questionnaire GQ-6 do mierzenia poziomu wdzięczności oraz jego polska adaptacja. Jakie są wnioski? 

"Analiza trafności polskiej wersji kwestionariusza GQ-6 wskazuje na dość silne związki wdzięczności z adaptacyjnymi i dojrzałymi aspektami osobowości, tzn. takimi, które sprawiają, że osoba ma duże zdolności samoregulacyjne i społeczne i posiada takie cnoty i siły charakteru (np. wytrwałość, mądrość życiowa, sumienność, duchowość…), które gwarantują dobre życie (Seligman, Peterson, 2004). Wyniki te są komplementarne z badaniami uzyskanymi w innych społeczeństwach czy kulturach (Emmons, Crumbler, 2000; Smith i in., 2003)."

Praktykowanie wdzięczności. Czego jeszcze dowiadujemy się z artykułu Polska adaptacja kwestionariusza do badania wdzięczności GQ-6?

Z artykułu możemy dowiedzieć się również, że przeprowadzone badania wykazały, że wdzięczność koreluje z pozytywnymi emocjami oraz subiektywnym dobrostanem. Co więcej, jest ona powiązana z cechami prospołecznymi jak m.in.: 

 • współczucie,
 • altruizm,
 • przyjaźń,
 • hojność,
 • otwartość,
 • zdolność do współpracy,
 • udzielanie emocjonalnego wsparcia,
 • zaufanie,
 • religijność i duchowość.

Osoby o wysokim poziomie wdzięczności mają szerszą perspektywę na świat, postrzegają życie jako dar i doświadczają go bardziej świadomie. Są otwarte na nowe doświadczenia, przejawiają większy optymizm i nadzieję, cieszą się większą witalnością i satysfakcją z życia, częściej osiągają sukcesy i łatwiej przystosowują się do nowych warunków dzięki większej odporności na stresujące sytuacje.

Warto zaznaczyć, że wdzięczność wpływa pozytywnie nie tylko na jakość życia psychicznego i relacje interpersonalne, lecz także ma związek ze stanem zdrowia fizycznego. Badania nad m.in. pozytywnymi emocjami wskazują na poprawę funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Ponadto istnieje związek między wdzięcznością a długością życia.

Ale czym tak naprawdę jest Kwestionariusz Wdzięczności GQ-6? 

Kwestionariusz Wdzięczności GQ-6 to narzędzie psychometryczne służące do pomiaru poziomu wdzięczności u jednostek. To krótki i popularny kwestionariusz, który pomaga ocenić, jak dalece osoba jest skłonna do odczuwania wdzięczności w swoim życiu.

Kwestionariusz GQ-6 składa się z 6 pytań, na które respondenci udzielają odpowiedzi, wybierając jedną z opcji najlepiej oddającą ich uczucia i myśli. 

Odpowiedzi na pytania są punktowane, a ogólny wynik daje wskaźnik poziomu wdzięczności danej osoby. Wyższy wynik wskazuje na wyższy poziom wdzięczności, podczas gdy niższy wynik oznacza mniejszą skłonność do jej doświadczania.

Kwestionariusz GQ-6 jest używany w badaniach naukowych oraz w praktyce psychologicznej do pomiaru i zrozumienia, jak wdzięczność wpływa na zachowanie i samopoczucie jednostek. Jest to narzędzie przydatne do analizy tego ważnego aspektu życia psychicznego i emocjonalnego.

POLECAMY

Dlaczego warto wykonać ten test?

Dlaczego warto wypełnić kwestionariusz Wdzięczności GQ-6?

 1. Samoocena i zrozumienie wdzięczności. Test pomaga zrozumieć, jak bardzo jesteśmy skłonni do doświadczania wdzięczności w swoim życiu. To z kolei pozwala na samoocenę i refleksję nad własnymi uczuciami i myślami związanymi z wdzięcznością.
 2. Rozwijanie wdzięczności. Wykonanie testu może być punktem wyjścia do rozwoju wdzięczności. Jeśli wynik wskazuje na niski poziom, możesz podjąć kroki w celu bardziej świadomego praktykowania wdzięczności w swoim życiu, co może przynieść liczne korzyści.
 3. Doskonalenie psychospołecznego samopoczucia. Wykazano, że wyższy poziom wdzięczności jest związany z większym zadowoleniem z życia, lepszymi relacjami, mniejszym stresem i lepszym zdrowiem psychicznym. Wykonanie testu może pomóc w identyfikacji obszarów, które warto poprawić w celu osiągnięcia większego poziomu wdzięczności i ogólnego samopoczucia.

Ćwiczenia wdzięczności – przyjrzyj się temu, co Ci umyka 

Jak już wspominaliśmy, praktykowanie wdzięczności może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie, relacje interpersonalne oraz ogólną jakość życia. Istnieje wiele prostych ćwiczeń, które możemy włączyć do naszej codziennej rutyny, aby rozwijać wdzięczność i czerpać z jej korzyści. Oto kilka propozycji, które pomogą Ci rozwijać wdzięczność:

 1. Dziennik wdzięczności. Codziennie zapisuj w dzienniku 3-5 rzeczy, za które jesteś wdzięczny. To mogą być zarówno duże wydarzenia, jak i małe chwile, które sprawiły Ci radość. Zapisywanie ich pomaga zwrócić uwagę na pozytywne aspekty życia.
 2. Poranny rytuał wdzięczności. Każdego ranka, tuż po przebudzeniu, zastanów się nad trzema rzeczami, za które jesteś wdzięczny w danym momencie. To może być zdrowie, rodzina, przyjaciele, praca, piękna pogoda – cokolwiek, co pozytywnie wpływa na Twoje życie.
 3. Praktykowanie wdzięczności w trudnych chwilach. Kiedy doświadczasz trudności czy stresu, spróbuj znaleźć co najmniej jedną rzecz, za którą jesteś wdzięczny w danym momencie. To może pomóc złagodzić negatywne emocje i lepiej radzić sobie z trudnościami.
 4. Wyrażanie wdzięczności wobec innych. Nie zapominaj o wyrażaniu wdzięczności wobec ludzi. Podziękuj przyjaciołom, rodzinie, współpracownikom za ich wsparcie i dobroć. To nie tylko sprawi innym radość, lecz także pogłębi wasze relacje.
 5. Ćwiczenia wizualizacyjne. Przeprowadź ćwiczenie, w którym wyobrażasz sobie swoje życie pełne wdzięczności. Zobacz, jak te pozytywne uczucia wpływają na różne aspekty Twojego życia.

Warto pamiętać, że rozwijanie wdzięczności to proces, który wymaga czasu i regularnej praktyki. Im bardziej zaangażujesz się w te ćwiczenia, tym silniejszy wpływ na Twoje życie może mieć wdzięczność. Z czasem może stać się ona naturalnym sposobem myślenia i odczuwania, co przyniesie liczne korzyści dla Twojego samopoczucia i relacji z innymi.

Szukasz narzędzia, które pomoże Ci w codziennym praktykowaniu wdzięczności? Sprawdź Dziennik Wdzięczności

W odpowiedzi na potrzeby naszych klientów przygotowaliśmy wyjątkowy dziennik, który pomoże Wam w codziennym praktykowaniu wdzięczności. Dziennik Wdzięczności stanowi dedykowane narzędzie do świadomej eksploracji swoich uczuć i potrzeb, wzmacniając tym samym nasze samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. To codzienna rutyna, która koncentruje się na promowaniu wdzięczności jako kluczowego składnika pełnego i harmonijnego życia, umożliwiając docenienie obecnych dóbr i korzyści.

Dziennik wdzięczności jest stworzony z myślą o osobach, które doświadczają:

 • stresu, ciągłego pośpiechu i zabiegania,
 • braku satysfakcji z codziennego życia,
 • trudności w dostrzeganiu i cieszeniu się drobnymi, codziennymi przyjemnościami,
 • myśli, które gonią się nawzajem w głowie,
 • przytłaczających, gromadzących się informacji i obowiązków,
 • trudności z wprowadzaniem pozytywnych zmian i nowych nawyków,
 • problemy z rozpoznawaniem własnych potrzeb i słuchaniem ciała,
 • wzmożonego lęku i niepokoju dotyczących życia codziennego,
 • niskiej samooceny i poczucie własnej skuteczności.

Dziennik został zaprojektowany, aby pomóc rozwiązać te problemy i wprowadzić pozytywne zmiany w życiu codziennym poprzez praktykowanie wdzięczności.

Dlaczego warto praktykować wdzięczność? Podsumowanie

Praktykowanie wdzięczności to nie tylko źródło pięknych emocji, lecz także kluczowy czynnik wpływający na rozwój naszego mózgu. Nasz umysł, jako jedno z najbardziej skomplikowanych centrów myślenia, pamięci i emocji, może czerpać ogromne korzyści z regularnej praktyki wdzięczności. 

Dzięki temu możemy poprawić swoje samopoczucie, zwiększyć poziom pozytywnych emocji oraz rozwijać cechy prospołeczne jak altruizm, współczucie czy hojność. Badania wykazują, że osoby praktykujące wdzięczność mają szerszą perspektywę na świat, cieszą się większym optymizmem i nadzieją, a także radzą sobie lepiej ze stresem. 

Warto zrozumieć, że praktykowanie wdzięczności może mieć pozytywny wpływ zarówno na nasze zdrowie psychiczne, relacje interpersonalne i ogólną jakość życia.