Co daje joga i dlaczego ma dobry wpływ zarówno na ciało, jak i duszę?

Czasami może nam się wydawać, że ćwiczenia z jogi nie są dla nas. Kojarzą się głównie z medytacją lub modowym nurtem, któremu podlegają celebryci i gwiazdy. Tymczasem może okazać się, że joga jest idealna dla Ciebie pod wieloma względami. Co daje joga i czy każdy może ją praktykować?

Joga – co trzeba wiedzieć? 

Aby móc ocenić, czy dana aktywność sprawdzi się w naszym przypadku, najpierw trzeba ją dokładnie poznać. Co to jest joga? Najprościej ujmując to holistyczny nurt doskonalenia ciała i ducha, z wykorzystaniem ćwiczeń fizycznych. Geneza jogi sięga Indii ponad 4000 lat wstecz, ale pomimo swojej „leciwości” wcale nie straciła na aktualności i jakości. Tak naprawdę to dużo później rozwijający się Zachód dostrzegł wartości i zalety jogi. Co daje nam joga? Czy wiąże się z nudą, monotonią i staniu w bezruchu? W żadnym wypadku! Obalmy mity i skupmy się na prawdziwym obliczu jogi.

Joga – co nam daje i czy faktycznie warto? 

Co daje joga – czyli zestaw samych zalet dla każdego!
1. Redukuje napięcie i stres.
 2. 

Wspiera i poprawia ruchomość stawów, zmniejsza przykurcze mięśniowe, poprawia postawę ciała, wyszczupla i “rzeźbi” sylwetkę, odciąża kręgosłup.

3.

Wspiera procesy trawienia, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, poprawia krążenie krwi, wspiera regulację ciśnienia krwi, zwiększa wydolność układu oddechowego.

4.

Wspiera zdrowie psychiczne, poprawia samoocenę, wspiera dobrostan emocjonalny, zwiększa odporność na stres.

5.

Poprawia kondycję fizyczną i może niwelować oznaki niepełnosprawności fizycznej. 

Patrząc na listę zalet (a nie wymieniliśmy wszystkich!) możemy się zastanawiać, gdzie jest haczyk, czyli przeciwwskazania. Oczywiście nie ma idealnych metod aktywności czy ćwiczeń, ale tu najważniejszą rolę odgrywa umiar i dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Wystarczy wybrać takie pozycje jogi, które będą sprzyjały naszemu zdrowiu i się ich trzymać, rezygnując z takich, które mogą działać obciążająco. Jeśli jednak chodzi o osoby w ciąży, z zaawansowaną osteoporozą i z zaburzeniami równowagi, należy trzymać się tylko takich aktywności fizycznych, na jakie wyrazi zgodę nasz lekarz prowadzący.

Joga – co daje znajomość odmian i metod?

Nie da się zaszufladkować jogi i opowiedzieć o niej w dwóch zdaniach. Dlaczego? Bo wiąże się z licznymi nurtami, założeniami i odmianami, a każda z nich niesie za sobą coś innego. Warto zatem zapoznać się głębiej z tematem, aby odnaleźć tę formę jogi, która da nam jak najwięcej zalet i korzyści. Dla przykładu przeanalizujmy wspólnie, co to jest joga kundalini? 

Kundalini to jedna z najbardziej popularnych form jogi, która ma na celu zsynchronizować wibrowanie/funkcjonowanie wszystkich czakr w ludzkim organizmie. Czakry to centra energetyczne, które odpowiadają za rozmaite funkcje – życiowe potrzeby (pracę serca, umysłu, układu trawiennego itd.) oraz strefę marzeń, celów, pragnień, emocji. Dzięki zsynchronizowaniu ich wszystkich możemy wspierać zdrowie psychiczne, poprawiać koncentrację i pamięć, a także wspierać niwelowanie objawów chorobowych organizmu. W tym celu wykorzystuje się medytację, odpowiednie ułożenie rąk, metody oddechowe i wizualizacje.

Każda pozycja i czynność jogi ma swoją nazwę i służy jakiemuś celowi. Na przykład pozycja drzewa to balansowanie na jednej noce. Stopa, na której oparty jest cały ciężar ciała, symbolizuje korzenie, tułów i głowa to pień drzewa, a ręce gałęzie. Pozycja ta jest przeznaczona dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Jeśli chodzi o aspekt fizyczny, to wydłuża kręgosłup, rozciąga mięśnie nóg i pobudza do pracy barki, wspiera równowagę. Jeśli natomiast interesuje nas aspekt duchowości to pozycja drzewa ma nam dodać pewności siebie – niczym dobrze zakorzenione drzewo jesteśmy w stanie przetrwać różne warunki atmosferyczne, a dzięki słońcu jesteśmy w stanie je pokonać i rosnąć w siłę, niczym drzewo, które rozkłada swoje gałęzie ku niebu.  

Z kolei sekwencja powitanie słońca sugeruje się wykonywać rano w stronę Słońca, by pobudzić umysł i ciało. Wzmacnia kręgosłup, poprawia siłę i elastyczność mięśni, poprawia jakość snu. Wspiera koncentrację i pomaga z dobrym nastawieniem rozpocząć dzień. Powitanie słońca ma również rozbudzić docenianie za przeżycie kolejnego dnia i przygotować na dostrzeganie jego piękna. Widzimy zatem, jak bardzo zróżnicowana i złożona jest joga. Codzienne efekty są jednak warte zapoznania się z pozostałymi pozycjami i odmianami jogi, by następnie wybrać te najbardziej nam odpowiadające.

Joga dla dzieci? 

Okazuje się, że joga nie jest zarezerwowana tylko dla dorosłych. Joga dla dzieci to zestaw wyciszających ćwiczeń, które wspierają rozwój psychiczny i fizyczny, a także zapewniają aktywność dostosowaną do możliwości fizycznych dziecka. Niektóre dzieci nie mogą uczęszczać na zajęcia wychowania fizycznego w przedszkolu lub szkole, bo nie pozwala na to stan ich zdrowia. Często dobrą alternatywą dla tradycyjnego W-Fu lub zajęć korekcyjnych może się jednak okazać joga. Jak jednak ją zorganizować, dostosować i poprowadzić? Z pomocą przychodzą narzędzia dydaktyczne w tym Joga dla dzieci. Scenariusze i karty do pracy z dziećmi. To praktyczne opracowanie prezentuje i ilustruje(!) wybrane ćwiczenia, przekształcając je jednocześnie w świetną zabawę! Dzięki temu joga może pełnić nie tylko funkcje samej lekcji W-Fu, lecz także stanowić urozmaicenie wolnego czasu oraz być elementem Waszej wspólnej – rodzicielsko-dziecięcej – aktywności. Warto podkreślić, że joga świetnie łączy się z treningiem uważności, który podbija serca rodziców, dbających o relaksację i całościowy rozwój swoich pociech. Jak „zazębić” te dwie metody w jedną całość dowiesz się z portalu https://www.mindfulkids.pl/.

Warto podkreślić, że dziecięca wersja jogi dla dzieci nie musi wiązać się z nurtem medytacyjnym czy filozoficznym, co może być szczególnie istotne dla rodziców i rodzin żyjących zgodnie z własnymi przekonaniami (filozoficznymi, życiowymi, religijnymi itd.), a skupiać na dobrej zabawie i kondycji fizycznej.

Joga – co nam daje samodyscyplina i dobre planowanie? 

Aby jednak joga była skuteczna, musimy być zdyscyplinowani i przestrzegać wprowadzanych dobrych nawyków. Jak jednak to robić, gdy po całym dniu pracy jesteśmy zmęczeni lub mamy poczucie, że czas dosłownie „przelewa nam się przez palce” nie zostawiając miejsca w grafiku dnia na żadne inne aktywności? Pozwól sobie skutecznie pomóc i się zmotywować! 

Nawykownik został stworzony z myślą o osobach, które potrzebują wsparcia motywacji i chcą zadbać o swój całościowy dobrostan psychiczny. Ponieważ w zdrowym ciele mieszka zdrowy duch, Nawykownik pomoże Ci trzymać się zdrowych nawyków, troszczyć się o siebie i dostrzegać swoje potrzeby. Znajdziesz w nim przepiśnik, ćwiczenia i zadania, miejsce na własne notatki i wiele przydatnych informacji oraz ciekawostek. Z jego udziałem łatwiej zorganizujesz swój harmonogram dnia i zrealizujesz kluczowe cele. Nie zniechęcaj się zatem i dąż do uzyskania jak najlepszych efektów, jakie daje joga i zdrowy tryb życia!

Bibliografia: 

  1. Joga dla dzieci i młodzieży – wskazówki metodyczne na podstawie doświadczeń pracy z dziećmi, studentami i nauczycielami, Katarzyna Gębura.
  2. Terapia jogą Joga i ajurweda w leczeniu chorób, rehabilitacji ruchowej i psychoterapii, Maciej Wielobób.
  3. The Heart of Yoga: Developing a PersonalPractice, T. Desichakar, Tłumaczenie: Krzysztof Krzyżanowski.
  4. Joga – kompletny przewodnik dla początkujących. Pozycje i proste wskazówki, które pomogą Ci w praktykowaniu jogi we własnym domu.
  5. Ćwiczenia jogi w domu dla początkujących - Ania Brzegowa.
  6. Surya Namaskar, czyli Joga Powitanie Słońca.
  7. JOGA JAKO TERAPIA Podstawy i zmodyfikowane ćwiczenia podstawowe, Luise Wörle, Erik Pfeiff.
  8. Joga dla dzieci z elementami gimnastyki korekcyjnej.