Jak się pogodzić z rozstaniem?

Zdarza się, że mimo wspólnych cech, pasji, planów oraz starań, związek dwojga ludzi rozpada się. Powodem może być słabnące uczucie, napotkane trudności i problemy lub nieoczekiwane zrządzenia losu. Życie diametralnie wywraca się do góry nogami, ale najbardziej odczuwa to przysłowiowe serce. Jak się pogodzić z rozstaniem i iść dalej? Czego nie robić, by nie rozdrapywać ran? Jak patrzeć w przyszłość z optymizmem i nie zamykać się na nową miłość?

Jak pogodzić się z rozpadem związku?

Masz poczucie, że Twój świat runął, stał się czarno-biały lub nigdy już nie odnajdziesz szczęścia? A może straciłaś/straciłeś na wszystko ochotę, a jedynie miejsce, w którym dobrze się czujesz, to łóżko z dala od towarzyskiego życia? Nie jesteś odosobniony w swoich odczuciach. Wiele osób po rozstaniu zmaga się z podobnymi problemami, którym dodatkowo mogą towarzyszyć napady płaczu, rozchwianie emocjonalne czy stan depresyjny. Mimo że nie jesteś w stanie pozbyć się bólu i zranienia z dnia na dzień, ważne, aby uzmysłowić sobie, że trwanie w takim „emocjonalnie agonalnym” stanie nie tylko nie wpływa korzystnie na cały nasz organizm i psychikę, lecz także nakręca błędną spiralę żalu i rozpaczy. Jak zatem wyrwać się z więzów beznadziei i smutku?  

Jak pogodzić się z rozstaniem – psychologia, uczucia i praktyka 

Nie da się książkowo czy wręcz instruktażowo pogodzić się z rozstaniem. Nie jesteśmy robotami, a naszym życiem, decyzjami i uczuciami w dużej mierze rządzą emocje. Na dodatek każdy z nas odczuwa inaczej. Nasz próg emocjonalności i wrażliwości jest odmienny, podobnie jak okazywanie bólu czy rozpaczy. Z tego właśnie powodu, pierwszym krokiem po rozstaniu powinno być wyciszenie, a ono następuje dopiero po wyrzuceniu z siebie wszystkich emocji. Nie powstrzymuj zatem żalu, gniewu, płaczu i nie duś ich w sobie, wmawiając otoczeniu, że wszystko jest w porządku. Pozwól sobie na „żałobę”, która jest najintensywniejsza w początkowych chwilach po rozstaniu. Według wielu specjalistów pomocne w oczyszczaniu się nadmiaru emocji może być pisanie listów do partnera, w których opiszemy nasze odczucia i rozterki. Jednak, zamiast wysłać je byłemu lub byłej, spal je i od tego momentu postaw w swoim życiu grubą kreskę, oddzielając się od przeszłości. Ta decydująca chwila powinna być dla Ciebie bodźcem, by iść dalej i „zaliczać” kolejne etapy powrotu do równowagi. O innych metodach na uporanie się z negatywnymi emocjami pisaliśmy w poprzednim artykule: Negatywne emocje – jak sobie z nimi radzić?

Jak się pogodzić z rozstaniem – kilka pomocnych kroków

 1. Bez względu na to, kto zainicjował rozstanie, ważne jest ustalenie nadrzędnej kwestii: wzajemnych kontaktów. Mimo że wiele poradników i specjalistów sugeruje ich całkowity brak, nie zawsze jest to możliwe. Wspólne zobowiązania (np. kredyt, zawiłości majątkowe itd.) lub dzieci nie pozwalają nam się odciąć od siebie z dnia na dzień. Istotne jest zatem ustalenie, czy przez pewien czas nie będziecie spotykać się wcale i po pewnym czasie uporządkujecie swoje sprawy, czy obmyślicie inne rozwiązania. Taka klarowna sytuacja umożliwi Ci emocjonalny spokój i odnalezienie się w nowej rzeczywistości. 

 2. Jeśli zdecydowaliście się na całkowity brak kontaktu (i umożliwia Wam to sytuacja) trzymaj się tego. Unikaj robienia zakupów czy przebywania w miejscach w których „przypadkiem” na siebie wpadniecie. Nie obserwuj jego/jej social mediów, aby analizować, jak sobie radzi i czy znów kogoś ma. To tylko niepotrzebnie wywoła falę bólu i zawodu. 
 3. Doceń wolny stan. Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale będąc w związku, zapominamy o sobie samych, koncentrując się na potrzebach drugiej połówki. Tym razem pomyśl wreszcie o sobie! Co lubisz robić? Co sprawia Ci przyjemność? Siłownia, fitness, pływanie, a może regularny maraton kinowy, który odprężał Cię po całym tygodniu pracy? Odśwież swoje hobby i zainteresowania i pozwól, by pozytywnie na Ciebie oddziaływały. 
 4. Daj sobie pomóc. Nie odtrącaj pomocy przyjaciół, którzy chcą oderwać Twoje myśli od przykrych wspomnień czy tęsknoty. Izolacja sprzyja nadmiernemu myśleniu i analizie, która nie zawsze idzie w dobrym kierunku. Pod wpływem emocji możemy idealizować byłego partnera lub partnerkę, podczas gdy rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej, niż ją sobie wmawiamy.
 5. Czasu nie cofniesz. Czasami myślimy, że byłoby lepiej, gdyby nasz związek z ex nigdy się nie zaczął. Takie myślenie może nas wprowadzić w stan melancholii i przygnębienia. Pamiętaj, że każda decyzja i relacja to doświadczenie i wiedza, a te pomogą Ci uniknąć przyszłych błędów lub rozczarowań. Wyciągnij więc wnioski i nie oglądaj się za siebie. 
 6. Nie pakuj się w kolejny związek. Czasami możemy szukać ukojenia bólu w nowej romantycznej relacji. Nie jest to jednak dobry sposób, aby pogodzić się z rozstaniem. Po pierwsze możesz „zadowolić się” związkiem z osobą, do której tak naprawdę nic nie czujesz lub pod wpływem dalej buzujących emocji doprowadzić do rozpadu kolejnego związku. Na nowe relacje przyjdzie czas, gdy uporządkujesz już swoje życie i stan emocjonalny, zamykając poprzedni rozdział życia. 
 7. Czytaj. Aby uporać się z myślami i emocjami, warto korzystać z porad specjalistów. Nie musisz od razu zapisywać się na zajęcia do psychoterapeuty – chyba że czujesz taką potrzebę i chęć. W innym przypadku możesz skierować swoją uwagę na profesjonalne poradniki i opracowania. Zawarte w nich rady oraz metody wspierające emocjonalną strukturę ułatwią Ci uporządkowanie nowego etapu życia. Jednym z ciekawych opracowań jest Komunikacja w związku. Wspomniany kurs pomoże Ci dostrzec swoje potrzeby i wskaże, jak spokojnie rozwiązać romantyczną relację. Ułatwi Ci również wchodzenie w nowy związek i podpowie, jak budować jego solidne fundamenty bez ryzyka niepotrzebnych nieporozumień. Autorka jest doświadczoną specjalistką w tej dziedzinie, a jej liczne opracowania naukowe potwierdzają jej przyjemny i rzetelny przekaz.

A co w przypadku, gdy pomimo zastosowania powyższych kroków dalej tęsknisz i nie możesz pogodzić się z rozstaniem?

Dlaczego nie mogę pogodzić się z rozstaniem?

„Nie potrafię pogodzić się z rozstaniem” – to zdanie może niekiedy dość długo utrzymywać się w Twojej głowie. Dlaczego? Czy coś jest z Tobą nie tak? W żadnym wypadku. Może się jednak okazać, że dalej robisz coś, co podsyca dawne uczucie, nie daje Ci zapomnieć i pogodzić się z rozstaniem. Oto lista kilku rzeczy, które mogą ożywiać Twoje wspomnienia o ex:

 • obwiniasz się za rozpad Waszego związku – pamiętaj, że „do tanga, trzeba dwojga” i nigdy nie ponosisz pełnej odpowiedzialności za zakończenie relacji. Jeśli jednak czujesz, że w Twoim wypadku, to TY byłeś/byłaś stroną bardziej odpowiedzialną za jego degradację, wyciągnij wnioski i postaraj się, by w nowej relacji nie powielać swoich błędów, 
 • “ex zamknięty w pudełku” – trzymasz rzeczy ex lub dalej przechowujesz wspólne zdjęcia, do których mimowolnie zaglądasz? To może być przyczyną ciągłej tęsknoty. Oddaj byłemu partnerowi/partnerce wszystkie rzeczy osobiste, lub za jego/jej zgodą je wyrzuć, 
 • rozpaczliwie próbujesz odzyskać ex – obserwujesz, dzwonisz, prosisz lub decydujesz się na „zostanie przyjaciółmi”. Pamiętaj, że to najgorsze co możesz zrobić, skoro Wasze rozstanie jest definitywne. Okres na naprawienie relacji już minął i musisz to zaakceptować. Jeśli o rozstaniu nie zdecydowaliście razem, a jednostronnie, musisz sobie uświadomić, że nie zmusisz nikogo do związku. Skoro ex go nie chce, to pora się z tym pogodzić.

Rozpad związku nie jest przyjemny, ale nie pozwól, by zdominował Twoje życie. Skup się na sobie i dąż do samodoskonalenia. Dzięki temu odzyskasz upragniony spokój, a po jakimś czasie będziesz gotowa/gotowy na nową miłość.

Bibliografia: 

 1. Granice strzegące szczęścia. Jak i kiedy stawiać granice, aby zadbać o siebie i swój dobrostan? Wydawnictwo Forum Media.
 2. Rozstanie. Pierwszy dzień Twojego lepszego życia! Helion.
 3. Przetrwać rozstanie, Błaszkowska Christine
 4. Rozstanie - jak sobie radzić po zakończeniu ważnego związku? Psychomedic.