Jak rozbudzić swoją seksualność i zadbać o życie erotyczne?

Seks przez wiele lat był tematem tabu i wciąż mówi się o nim niepewnie. Niezależnie od tego stanowi niezwykle ważny element relacji, nie można go więc pomijać, mówiąc o self-care. Jak rozumieć swoją seksualność, gdy od zawsze spychało się ją na bok, zamykając w czterech ścianach sypialni? Od czego rozpocząć dbanie o swoje życie erotyczne? Co pomaga się otworzyć na nowe doznania?

 

Seksualność – skończmy z tabu

O seksie nigdy nie mówiło się wprost. Był tematem poruszanym rzadko i tylko w związku, a rozmowy o nim zazwyczaj wywoływały zawstydzenie. Świat jednak nieubłaganie pędzi do przodu, a wraz z nim ewoluuje wiedza na temat seksualności. To doskonała informacja! Zrozumienie własnego ciała i ciała drugiej osoby, z którą dzieli się intymność, to klucz do pogłębienia doznań fizycznych, a także samego zaangażowania w związek. Dzięki temu relacja będzie nas satysfakcjonować nawet po wielu latach spędzonych ze związku.

Czym jest sex-care?

Sex-care, jak sama nazwa wskazuje, oznacza troszczenie się o swoje ciało i umysł w kontekście życia seksualnego. Termin ten uwzględnia jednak nie tylko dążenie do zaspokojenia potrzeb cielesnych, lecz także opiekę medyczną oraz edukację. Taka samoopieka obejmuje zatem między innymi:

 • regularne wizyty u lekarza specjalisty w celu wykonania najważniejszych badań takich jak cytologia czy USG,
 • właściwą higienę i stosowanie bezpiecznych produktów do higieny intymnej,
 • rozmowy z partnerem lub partnerką, gdy tylko pojawia się taka potrzeba,
 • właściwie dobraną antykoncepcję,
 • psychoterapię, gdy pojawia się problem,
 • edukację w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową.

Jak odblokować swoją seksualność?

Na pytanie o to, jak odblokować swoją seksualność, nie da się odpowiedzieć jednakowo w każdym przypadku. Jest to proces indywidualny, wymagający od nas przede wszystkim cierpliwości. Istotna jest między innymi eksploatacja własnego ciała z uwzględnieniem odczuć psychicznych i fizycznych. Pamiętajmy też, że seks nie jest powierzchowny ani płytki. Nie odkryjemy w pełni własnej seksualności, jeśli będziemy postrzegać go w ten sposób.

Niezależnie od tego, na jakim etapie samoświadomości i self-care jesteśmy, możemy skorzystać z kilku wartościowych porad. Przede wszystkim znajdźmy dla siebie chwilę wytchnienia w ciągu dnia – wyłączmy telefon, zgaśmy światło, zapalmy ulubioną świeczkę i zrelaksujmy się. Otwórzmy się na nowe doświadczenia, eksperymentując z różnymi sposobami stymulacji. Skupmy się na odczuciach i otwarcie komunikujmy partnerowi lub partnerce, co sprawia nam przyjemność.

Nie można zapominać o drugiej osobie, ale pamiętajmy, że dla siebie to my jesteśmy priorytetem. Jeśli coś nam nie odpowiada lub czujemy dyskomfort, nie zmuszajmy się do seksu. Mówmy o tym na głos, przerywając tabu. Kluczem do odblokowania seksualności jest też bowiem nauka swobodnego wyrażania swoich potrzeb.

Nasza seksualność jest bezpośrednio związana z psychiką. Jeśli widzimy siebie jako osoby nieatrakcyjne, mamy niską samoocenę i wciąż porównujemy się do innych, znacznie trudniej będzie nam się otworzyć przed drugim człowiekiem. Ponadto, gdy źle czujemy się we własnym ciele, nie możemy w pełni odczuwać przyjemności podczas seksu. W takim przypadku ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty-psychoterapeuty lub seksuologa, który pomoże nam zniwelować błędny tok myślenia i postrzegania samego siebie.

Przyjrzyj się własnym odczuciom

Uświadamianie sobie własnych emocji pozwala zrozumieć, co nas podnieca, a co powoduje dyskomfort. Warto zatem zwrócić uwagę na negatywne odczucia, jeśli takowe się pojawiają, a także zanotować w głowie lub na kartce sytuacje, którym towarzyszą.

Jeśli odczuwamy strach lub smutek na myśl o intymności, przed rozpoczęciem procesu odblokowywania seksualności powinniśmy zatrzymać gonitwę myśli, zrelaksować się i świadomie wskazać sfery, którymi należy się bardziej zaopiekować. Pomocne mogą okazać się treningi uważności, medytacja, a także szczera rozmowa z bliską osobą. Możemy też zadać sobie kilka kluczowych do odnalezienia źródła problemu pytań, między innymi:

 • Czy negatywne emocje związane są z partnerem lub partnerką, czy też dotyczą nas oraz naszego ciała?
 • Kiedy czujemy negatywne emocje – przed, w trakcie czy po stosunku?
 • Czy przeżyliśmy w przeszłości coś, co może wpływać na to, jak dziś odbieramy własne ciało i seksualność?

A co w sytuacji, gdy po seksie zaczynamy płakać? Czy to wskazówka, że czas skonsultować się z psychoterapeutą lub seksuologiem? W niektórych przypadkach tak. Jeśli łzom towarzyszy złość, poczucie winy, wstyd lub niechęć do siebie bądź partnera, powinniśmy zastanowić się, skąd biorą się te negatywne odczucia. Zdarza się jednak, że płacz po seksie jest naturalną reakcją na nagromadzone w ciągu męczącego tygodnia emocje, a także skutkiem połączenia radości z wyrzutem hormonów następującym w trakcie orgazmu. Gdy zdarzy nam się taka sytuacja, nie należy zatem panikować, a odetchnąć głęboko i przeanalizować swoje faktyczne odczucia.

Bliskość jako wyzwalacz

W kontekście życia seksualnego niezwykle ważna jest też bliskość. Stanowi ona element budowania trwałej relacji z partnerem lub partnerką, a ponadto umożliwia zrozumienie siebie nawzajem i wytworzenie zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa. Wszystkie ww. czynniki wpływają na wzrost satysfakcji ze stosunków, niwelują zawstydzenie spowodowane wkraczaniem na nowy grunt, a także otwierają drogę do eksperymentowania. To jednak nie wszystko – bliskość pomaga również zmniejszyć lęk przed odrzuceniem w przypadku osób, które doświadczyły w przeszłości krzywdy ze strony drugiej osoby.

Nie zapominaj o zdrowiu

Mówiąc o self-care, nie możemy zapominać o zdrowiu fizycznym i regularnych badaniach lekarskich. Dlaczego to tak ważne? Diagnostyka oraz profilaktyka pozwalają na:

 • zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową, jak i infekcjom układu moczowego,
 • wczesne wykrycie raka szyjki macicy, prostaty czy niepłodności,
 • kontrolowanie cyklu menstruacyjnego, co jest szczególnie istotne w przypadku par starających się o potomstwo,
 • dobranie właściwej antykoncepcji,
 • poprawę jakości życia seksualnego, jeśli występuje ból lub dyskomfort podczas stosunku.

Odkrywanie swojej seksualności nie musi być wcale nudne, a wychodzenie ze strefy komfortu przerażające. Czułość, bliskość i pieszczoty wzmocnią relację, natomiast zabawne chwile, które być może do tej pory uważasz za wstydliwe, pozostaną w pamięci na zawsze. Jeśli chcesz zacząć żyć w zgodzie z własnym ciałem, dowiedzieć się, co Cię podnieca i co wspólnego ma wieszanie prania z seksem – postaw na „Związkownik”, z którym poznasz swoje ciało oraz przekroczysz niewidzialne bariery. Został on stworzony z myślą o osobach poszukujących satysfakcji z życia intymnego, które niezwykle wiąże się naszymi emocjami i umysłem. Ma na celu wspierać rozwój seksualności i więzi pomiędzy partnerami, dzięki którym można osiągnąć maksimum poczucia bezpieczeństwa i seksualnej satysfakcji.

Bibliografia: 

 1. Partnerstwo bliskości,  Czyli jak zbudować trwałą i pełną zaufania relację? Aleksandra Żyłkowska, Dr hab. Katarzyna Waszyńska.

 2. Charaktery seks Wydanie specjalne.
 3. Zdrowe granice - zdrowa bliskość Jak stawiać granice w bliskich związkach? Wydawnictwo Forum Media.
 4. Seks lepszy niż kiedykolwiek, Aleksander Wielki, wyd. Helion.
 5. Edukacja bez tabu, Podręcznik do prowadzenia zajęć z młodzieżą na temat seksualności i relacji międzyludzkich, Carol Hunter-Geboy.
 6. Społeczno-kulturowe konteksty cielesności oraz seksualności w sferze publicznej i prywatnej. Granice wstydu i wstrętu w poradnictwie medycznym, Paulina Trojanowska-Malinowska. 
 7. Życie seksualne, Kazimierz Imieliński.

Podobne produkty