Mindfulness – jak trening uważności może pomóc Twojemu dziecku?

W dzisiejszych czasach dzieci są narażone na wiele wyzwań. Presja rówieśnicza, oczekiwania w szkole, a także nieustanny napływ informacji z mediów mogą prowadzić do stresu i uczucia przytłoczenia. W tym kontekście mindfulness, czyli trening uważności, staje się nie tylko narzędziem wsparcia, lecz także drogą do pełniejszego i spokojniejszego życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak trening uważności może pomóc Twojemu dziecku oraz jak wprowadzić go w codzienne życie. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nauczyło się lepiej radzić sobie z emocjami, zwiększyło koncentrację i poczucie własnej wartości, mindfulness może być odpowiedzią na te potrzeby. Zapraszamy do lektury! 

Czym jest mindfulness? 

Co to dokładnie jest mindfulness? To świadome skupienie uwagi na chwili obecnej, bez oceniania. To umiejętność zatrzymania się w zgiełku codzienności, aby po prostu być, obserwować i akceptować to, co jest. Dla dzieci, które dopiero uczą się rozumienia siebie i świata wokół, mindfulness może stać się kompasem w nawigacji przez wyzwania codzienności.  

Jak trening uważności może pomóc Twojemu dziecku? 

 • Zmniejsza stres i lęk. Dzieci, podobnie jak dorośli, doświadczają stresu. Może to być spowodowany presją w szkole, problemami z rówieśnikami czy nadmiarem bodźców z otoczenia. Mindfulness pomaga dzieciom zrozumieć i zaakceptować swoje uczucia, co może przyczynić się do zmniejszenia poziomu lęku. 
 • Poprawia koncentrację. Regularna praktyka uważności pomaga dzieciom w skupieniu uwagi na jednym zadaniu, co jest szczególnie ważne w czasie nauki czy wykonywania domowych obowiązków. 
 • Rozwija empatię.  Dzięki mindfulness dzieci uczą się lepiej rozumieć siebie, co przekłada się na lepsze zrozumienie innych. Dzięki temu stają się bardziej empatyczne i wrażliwe na potrzeby innych. 
 • Pomaga radzić sobie z negatywnymi emocjami. Uważność pomaga dzieciom zidentyfikować i nazwać swoje emocje. Dzięki temu mogą one lepiej rozumieć, co czują i w odpowiedni sposób reagować na trudne sytuacje. 
 • Wzmacnia poczucie własnej wartości. Mindfulness uczy akceptacji siebie takim, jakim się jest. Dzieci uczą się, że wszystkie uczucia i myśli są ważne, co przyczynia się do wzrostu ich pewności siebie. 
 • Poprawia jakość snu. Regularna praktyka uważności pomaga dzieciom wyciszyć umysł przed snem, co przekłada się na jakość i długość snu. 
 • Rozwija kreatywność. Dzieci, które praktykują mindfulness, często mają bardziej otwarty umysł, co prowadzić do kreatywnego myślenia. 
 • Rozwija pozytywne myślenie. Dzięki praktyce wdzięczności dzieci uczą się dostrzegać dobro w otaczającym je świecie. Zamiast skupiać się na problemach, uczą się dostrzegać pozytywne strony życia. 
 • Wzmacnia relacje. Dzieci, które praktykują uważność, częściej okazują wdzięczność innym, co przekłada się na lepsze relacje z rówieśnikami, rodziną. 
 • Poprawia zdolności komunikacyjne. Dzieci, które praktykują uważne słuchanie, stają się lepszymi słuchaczami, co przekłada się na lepsze umiejętności komunikacyjne. 

mindfulness dla dzieci

Trening uważności w praktyce 

Dla wielu rodziców i opiekunów wprowadzenie praktyki uważności może wydawać się nieco skomplikowane, w rzeczywistości jest to metoda dostępna dla każdego, niezależnie od doświadczenia. Pierwsze kroki to proste techniki, takie jak skoncentrowane oddychanie, świadomość ciała dziecka czy uważna obserwacja otaczającego świata. Decyzja o wprowadzeniu mindfulness do codziennych rytuałów może być początkiem niezwykłej podróży ku głębszej świadomości i spokoju. Czy jesteś gotów, aby razem z Twoim dzieckiem rozpocząć tę przygodę?  

Wskazówki dla Rodziców 
Zrozum, czym jest uważność. Zanim zaczniesz wprowadzać trening uważności w życie dziecka, zrozum jego podstawy.  
Bądź przykładem. Dzieci uczą się przez obserwację. Jeśli sam praktykujesz uważność w codziennym życiu, Twoje dziecko będzie bardziej skłonne do naśladowania tego zachowania. 
Zacznij od prostych ćwiczeń. Wprowadzaj uważność stopniowo, zaczynając od krótkich sesji. 
Ucz przez zabawę. Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Wykorzystaj gry i aktywności, które promują uważność, takie jak "statki i okręty" z zamkniętymi oczami czy "uważne słuchanie" różnych dźwięków. 
Bądź cierpliwy. Każde dziecko jest inne i może potrzebować więcej czasu na zrozumienie i zaakceptowanie praktyki uważności. Jeśli początkowo dziecko wydaje się niezainteresowane, daj mu czas i spróbuj ponownie później. 
Rozmawiaj z dzieckiem. Zachęcaj dziecko do dzielenia się swoimi uczuciami i doświadczeniami związanymi z praktyką uważności. To pomoże Ci zrozumieć, co działa, a co wymaga poprawy. 
Stwórz rutynę. Podobnie jak inne nawyki, regularność jest kluczem do sukcesu. Wybierz stałą porę dnia na praktykę uważności i trzymaj się jej. 
Unikaj presji. Trening uważności powinien być przyjemnością, a nie obowiązkiem. Jeśli dziecko nie jest w nastroju, nie zmuszaj go. Zamiast tego spróbuj ponownie innego dnia. 
Cele. Pamiętaj, że celem nie jest osiągnięcie "doskonałej" praktyki, ale proces uczenia się bycia obecnym i zrozumienia siebie. 

Mindfulness w codziennych czynnościach 

Dla dzieci, które są naturalnie ciekawe świata, drobne codzienne czynności mogą stać się doskonałą okazją do praktykowania mindfulness. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, jak codzienne czynności wykorzystać do treningu uważności: 

 • Mycie rąk – poproś dziecko, aby podczas mycia rąk skupiło się na uczuciu wody na skórze, na zapachu mydła, na dźwięku wody spływającej z kranu. Jakie uczucia towarzyszą tej czynności? 
 • Jedzenie przekąski – podczas jedzenia owocu czy kanapki zachęć dziecko, aby skupiło się na smaku, konsystencji, zapachu jedzenia. Jakie uczucia towarzyszą gryzieniu i żuciu? 
 • Ubieranie się – gdy dziecko zakłada ubranie, niech zastanowi się, jakie uczucie towarzyszy dotykowi materiału. Czy jest miękki? Czy chłodny? Jakie uczucia towarzyszą zakładaniu skarpetek czy bluzki? 
 • Rysowanie lub malowanie – gdy dziecko rysuje, poproś je, aby skupiło się na uczuciu ołówka czy pędzla w dłoni, na dźwiękach towarzyszących rysowaniu, na kolorach, które pojawiają się na papierze. 
 • Czytanie książki – zachęć dziecko, aby podczas czytania skupiło się na uczuciu papieru pod palcami, na dźwięku przewracanych stron, na rytmie czytania na głos. 

Mindfulness praktykowany podczas codziennych czynności rozwija koncentrację, zwiększa świadomość i rozwija ciekawość. 

Wdzięczność 

W praktyce mindfulness wdzięczność jest jednym z kluczowych elementów, który pomaga skupić się na pozytywnych aspektach życia, zamiast skupiać się na tym, czego nam brakuje. Jak wprowadzić praktykę wdzięczności w życie Twojego dziecka? 

 • Dziennik wdzięczności – zachęć swoje dziecko do korzystania z „Wdzięcznika”  dzięki któremu odkryje ono jak ważne jest dla siebie i swoich najbliższych.  
 • Rozmowy o wdzięczności – regularnie rozmawiaj z dzieckiem o tym, za co jesteście wdzięczni. Może to być podczas kolacji czy przed snem. 
 • Okazywanie wdzięczności – ucz dziecko, jak dziękować innym i okazywać wdzięczność za małe gesty. 

Praktyka wdzięczności rozwija pozytywne myślenie, wzmacnia relacje i uczy empatii.  

Uważne słuchanie 

To jedna z podstawowych praktyk mindfulness. Polega na pełnym skupieniu uwagi na dźwiękach, które docierają do naszych uszu, bez oceniania czy analizowania ich. Dla dzieci, uważne słuchanie może być fascynującym doświadczeniem. Oto kilka propozycji ćwiczeń dla dzieci: 

 • Spacer uważności – idźcie na spacer i zachęć dziecko, aby skupiło się wyłącznie na dźwiękach dookoła (śpiewie ptaków, szumie wiatru, krokach ludzi). Po spacerze możecie wspólnie omówić, co usłyszeliście. 
 • Słuchanie muzyki – włącz różne rodzaje muzyki i poproś dziecko, aby skupiło się na różnych instrumentach, rytmie czy melodii. To ćwiczenie rozwija zdolność do analizy i koncentracji. 
 • Ćwiczenia z nagraniami – włącz nagrania różnych dźwięków (np. deszcz, fale, dźwięki miasta) i poproś dziecko, aby opisało, co słyszy. Możecie też wspólnie zgadywać, co to za dźwięki. 

Praktyka uważnego słuchania zwiększa koncentrację, rozwija pamięć i redukuje stres. 

Podsumowanie 

Inwestując w praktykę mindfulness w życiu naszych pociech nie tylko kreujemy przestrzeń do wzmocnienia relacji interpersonalnych i wartościowego korzystania z wspólnie spędzanego czasu. Kluczową kwestią jest ukazanie im możliwości głębszego doświadczania rzeczywistości. Praktyka uważności sprawia, że dzieci nabywają zdolność intensywnego koncentrowania uwagi oraz elastyczności w odpowiedzi na nieprzewidziane wyzwania dnia codziennego. W erze nieustającej dynamiki i przemijających trendów, posiadanie tych kompetencji to bezcenna inwestycja w ich przyszłość.