Jak nauczyć się czytać szybciej? 4 praktyki warte przetestowania

Czujesz, że mógłbyś czytać szybciej, ale nie wiesz, w jaki sposób się za to zabrać? W takim razie dobrze trafiłeś! Z tego artykułu dowiesz się, jakich technik warto spróbować, aby pochłaniać kolejne książki w krótszym czasie.

 

Szybsze czytanie w 4 krokach

Choć istnieją kursy szybkiego czytania, które rzeczywiście bywają skuteczne, to jednak istnieje kilka metod, które możesz wdrożyć choćby dzisiaj. Prezentują się one następująco:

  1. Dostosuj tempo czytania do tekstu. Nie każdy artykuł czy książka nadaje się na lekcję szybkiego czytania. Nie bój się przy prostszych lekturach próbować przyspieszania tempa. Zazwyczaj nawet pominięcie jakichś zwrotów nie sprawi, że zgubisz sens całego akapitu. Co ciekawe, praktyka pokazuje, że takie narzucanie sobie szybszego czytania sprawia, że rośnie skupienie i koncentracja.
  2. Używaj wskaźnika. Weź do ręki linijkę bądź długopis i wódź po tekście podczas lektury. Wskaźnik pozwoli Ci na pilnowanie tempa, a także sprawi, że będzie Ci łatwiej skupić się na tym, co właśnie czytasz.
  3. Rozszerzaj swoje pole widzenia. Na początku staraj się obejmować wzrokiem po dwa słowa w tekście. Dzięki temu będziesz rzadziej zatrzymywać wzrok podczas czytania.
  4. Ograniczaj wokalizację. Wokalizacja to wymawianie czytanego słowa w myślach (bądź na głos). Jej ograniczenie to duże wyzwanie, jednak jeśli uda Ci się ją ograniczyć, zobaczysz, o ile szybciej zaczniesz czytać książki. Jak się za to zabrać? Na przykład śpiewaj bądź recytuj wiersz podczas lektury. Owszem, początkowo rozumienie czytanego tekstu będzie dość słabe. Jednak z czasem nauczysz się czytania bez konieczności wokalizowania treści.

Pomyśl o alternatywie

Jeśli nie tyle zależy Ci na szybkim czytaniu, ile na szybszym zapoznawaniu się z treścią książek, to rozwiązaniem może okazać się audiobook. Choć jego odsłuchanie również zajmuje trochę czasu, to jednak możesz w międzyczasie zajmować się czymś innym. Przykładowo, niektórzy słuchają książek w drodze do pracy, podczas treningu lub w trakcie sprzątania mieszkania. Dzięki temu mogą niejako przy okazji zapoznawać się z tytułami, które ich interesują. Z tego powodu uważamy, że może być to dobra alternatywa, szczególnie dla zabieganych osób. Dodajmy również, że audiobooki są ciekawym rozwiązaniem dla ludzi, którzy są słuchowcami.

Podkreślanie też może Ci pomóc

Na koniec ostatnio sposób, który podajemy oddzielnie, ponieważ nie każdy lubi pisanie po książkach. Natomiast podkreślanie, bo o nim mowa, również może być na swój sposób pomocne. Jeśli zauważysz w tekście istotną informację, podkreśl ją. Z czasem uczulisz swój mózg na sprawne analizowanie, jaka treść jest rzeczywiście istotna. W efekcie będziesz czytał szybciej, ponieważ mniej istotne informacje jedynie „przelecisz wzrokiem”.

Jak widzisz, dzięki kilku sztuczkom da się rzeczywiście czytać szybciej. Niektóre sposoby wdraża się dość łatwo, inne zaś mogą wymagać nieco wprawy. Niemniej jednak warto wypróbować wszystkie, aby samodzielnie ocenić, które z nich sprawdzają się w Twoim przypadku!