Uzależnienie od słodyczy – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Problematyka związana z nadmiernym spożyciem cukru jest bardzo często poruszanym tematem, a uzależnienie od cukru jest jednym z najtrudniejszych uzależnień, z którym musimy się uporać. 
Dlaczego? Zobrazujemy to na przykładzie uzależnienia od alkoholu. Jeśli ktoś rzeczywiście miał takowy problem i oznajmia wszystkim, aby nie „kusili go do złego” – z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że nikt tego nie będzie robił. Co w sytuacji osoby, która postanawia przejść „na dietę”? Zawsze znajduje się okazja, aby namawiać do poczęstowania się słodkościami czy nałożenia kolejnego kawałka ciasta…

Ponadto zwróćmy uwagę, ile reklam ze słodyczami i niezdrową żywnością widzimy w telewizji. A reklamy alkoholu? Jeśli już się pojawiają, to w ściśle określonych godzinach wieczornych. 
Otoczenie niestety nie jest wspierające w kwestii pozbycia się tego, jakże uciążliwego, nawyku. 

Kiedy możemy już mówić o uzależnieniu? 

Kiedy codziennie odczuwasz potrzebę zjedzenia słodyczy. Oczywiście nie mylmy słodyczy ze słodkim smakiem – on towarzyszy nam od dziecka, chociażby w mleku matki, które kojarzy się z bliskością i bezpieczeństwem. Chodzi oczywiście o cukier w postaci produktów wysokoprzetworzonych – batoników, ciast, słodkich napojów.
Odczuwanie smaku słodkiego ma wiele psychologicznych uwarunkowań, przez to nas do niego ciągnie. W medycynie chińskiej jest to smak „budujący” – naturalnie odczuwamy większą potrzebę jego spożywania w sytuacjach stresowych. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby wybierać jak najlepszej jakości produkty, które ten smak słodki będą w stanie nam zapewnić – produkty pełnoziarniste, owoce, świeżo wyciskane soki. Przemiana ziemi, której w TCM przyporządkowany jest właśnie smak słodki, jest energią wspierającą dla wszystkich innych przemian (ognia, metalu, wody i drzewa). Energia ziemi przeplata także poszczególne pory roku, których według medycyny chińskiej mamy pięć. Wygląda to następująco: wiosna, transformująca pora przemiany ziemi do lata (transformacja energii jednej pory roku do drugiej), lato, transformująca pora przemiany ziemi do jesieni, jesień, transformująca pora przemiany ziemi do zimy, pora zimy i transformująca pora przemiany ziemi do wiosny. 

Skąd się bierze uzależnienie od cukru? 

W biologii totalnej (według której choroby powstają wskutek nieprzepracowanych i nierozwiązanych konfliktów z przeszłości, zarówno naszej, jak i naszych przodków) i w psychosomatyce mówi się o tym, że „uzależnienia” mogą być związane z odstawieniem od piersi – im szybciej ono nastąpi, tym większa skłonność do uzależnień. 

A z czego może to wynikać w dorosłym życiu? 

Z zaburzonego poczucia bezpieczeństwa. Organizm w chwilach wzmożonego stresu, niepewności, emocjonalnego wyczerpania wysyła nam sygnał „musisz być gotowy do walki, lub ucieczki”. Co się wiąże z walką lub ucieczką? Duży wysiłek. Jak szybko i doraźnie zapewnić sobie skok energii? Produktem zawierającym cukier. „Ciągnie” nas do smaku słodkiego, którym podświadomie możemy przywrócić sobie poczucie bezpieczeństwa. Powtarzający się schemat przekształca się w nawyk, a stąd już prosta droga do uzależnienia. 
Warto tutaj również zaznaczyć, że CUKIER NIE MA ABSOLUTNIE ŻADNYCH WARTOŚCI, więc nie jest to nasza naturalna potrzeba – wynika ona z naszego zaburzonego poczucia bezpieczeństwa. Kiedy zauważamy u siebie codzienną potrzebę spożywania słodyczy, warto się zatrzymać i zastanowić, co tak naprawdę dzieje się w naszym życiu oraz co doprowadza nas do takich wyborów? 

Jak rozpoznać, czy skłonność do słodyczy już powinna nas niepokoić? 

Najczęściej irytacja, złość, zdenerwowanie wynikające z niezjedzenia czegoś słodkiego, to sygnały, które zdecydowanie mogą być już dla nas jednoznacznym alarmem i mogą świadczyć o uzależnieniu.

Jak sobie z tym uzależnieniem radzić? 

Zwróć uwagę na to, jak reagujesz, gdy w danej sytuacji (np. podczas popołudniowej kawy lub drugiego śniadania) zabraknie Ci Twojej ulubionej drożdżówki albo batonika. „Nie ma problemu – zjem dziś fit batonika, garść orzechów lub suszone owoce, bo akurat to mam pod ręką” czy raczej reagujesz zdenerwowaniem i masz poczucie, że musisz iść kupić chociaż mały czekoladowy baton lub małe ciasteczko? Jeśli masz poczucie, że bezwarunkowo musisz zjeść czekoladowego batona lub ciastko, to może wskazywać na problem, którym powinieneś się zainteresować.
Warto ponownie podkreślić, że smak słodki jest potrzebny naszemu organizmowi. Ważne, żeby pochodził z dobrego źródła, na przykład z kasz i owoców.
Uzależnienie może być również związane ze źle zbilansowaną dietą. O czym dokładnie mowa? Żeby nie mieć tzw. „rzutów na słodycze”, warto łączyć węglowodany z tłuszczem lub białkiem. Zjadanie samych węglowodanów powoduje nagłe wyrzuty insuliny, które jeszcze bardziej napędzają potrzebę zaspokojenia smaku słodkiego. Dlatego w każdym posiłku należy zadbać o odpowiednią podaż białka i dobrej jakości tłuszczu. 
 

Przykłady

  1. Owsianka – płatki owsiane zjedz z jogurtem wegańskim, owocami i pestkami/orzechami/masłem orzechowym. 
  2. Pieczone ziemniaki na obiad – skrop oliwą i dodaj do tego białko – rybę/mięso/tofu. 
  3. Jogurt naturalny podaj z owocami i orzechami.
  4. Ponadto warto uwzględnić w swoim codziennym menu – jeden posiłek całkowicie bez węglowodanów.


Podsumowanie 

Sygnałem wskazującym, że możesz być uzależniony od cukru jest codzienna POTRZEBA (nie chęć) spożycia cukru w najczystszej postaci – batoniki, cukierki, słodkie napoje, czekolada, drożdżówka. Jeśli tego nie zrobisz, pojawiają się negatywne stany emocjonalne takie jak irytacja, złość. Wówczas warto się zatrzymać i zadać sobie pytania: z czego to może wynikać, przed czym mój organizm aktualnie się broni lub na co się przygotowuje?
Uzależnienie od smaku słodkiego, a więc również od słodyczy wiąże się z kojącą funkcją, jaką poznajemy już od pierwszych chwil życia – wraz z mlekiem matki, który ma słodki smak, otrzymujemy poczucie bezpieczeństwa i spokoju. W dorosłym życiu jest to sygnał, że organizm przygotowuje się do sytuacji typu „walcz lub uciekaj” – w związku z czym nieustannie potrzebuje zwiększonej ilości energii. Warto się zatrzymać i przyjrzeć swoim stanom emocjonalnym. 

 

Źródło: Magazyn Food Forum, 

Podobne produkty